Meksika Usulü Kahve

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

 
Meksika Usulü Kahve, buram buram lezzet ve mutluluk kokan bir kahve. Yapımı kolay ve tadı değişik. Sevdiklerinizle mutlaka paylaşmalısınız. Malzemeleri şöyle;

Malzemeler
2 çay kaşığı şeker
50 ml tekila
50 ml kahve likörü (Kakuleli olursa süper oluyor)
2 su bardağı filtre kahve
2 top vanilyalı dondurma
2 adet kiraz şekeri

Yapılışı
Kahve bardaklarının ağzını çok hafif ıslatarak şekere bulayın (Margarita bardağına tuz bulamak misali).
Şekeri hafifçe ateşe tutup erimesini sağlayın.
Tekilayı ve likörü iki bardağa eşit olarak ekleyip bardakları ateşe doğru yan yatırın
bu şekilde ateş yanmaya başlayacak.
Bardaklara tarçını ekleyip sıcak filtre kahve ve ardından vanilyalı dondurmayı ekleyin.
Kiraz şekerlerini kahvenin en üstüne koyup servis yapın.

Meksika Usulü Kahve dedim, elbette boşa demedim. Meksika usulü olmasının sebebi, kahveyi içme sebeplerine bir sebep daha ekleyen Tekila 🙂 Kakuleli Kahve likörü ve tekilanın filtre kahveyle buluşmasını bilmem hayal edebiliyor musunuz ama sanki böyle insanın hayat enerjisini ortaya çıkarıyor. Aslında pek de alışık olmadığımız malzemelerin birarada olması, biraz ön yargılı olmanıza sebebiyet verebilir ama lütfen bu ön yargılarınızı bir kenara koyun ve bu lezzete direnmeyin. Kendinizi bırakın. Hatta yalan olmasın ben tarifteki ölçüden azıcık daha fazla koydum, hahhayyt, sefam olsun! Aynı zamanda çok atraksiyonlu da bir yapım aşaması var. Ateşte alkolü yakmalar, mavi mavi alevler çıkarmalar. İnsan kendini barmen gibi hissediyor bir havalara giriyor. Çok kısa süre için de olsa gayet de güzel bir his. Meksika’da bu kahve genelde toprak kaplarda servis ediliyor. Biz evimizde bildiğiniz cam bardaklara yapıyoruz, bence sorun yok. Küçük kiraz şekerleriyle servis yaptığınızda her şekilde çok leziz görünecek.

Elinize sağlık, yine en birinci sizsiniz. Kahvenizin harika sunumlarının fotoğrafını çekip bana yollayın. Ben de azıcık övüneyim 🙂 Kahve severler, bu tarif sizler içindi, özenle hazırlayıp sevdiklerinizle soğuk kış günlerinde mutlu mutlu tüketin. Yanında bir de brownie olursa, işte o zaman ben buna hayat derim. Sıcacık bol çikolata ve cevizli bir brownieyle Meksika Usulü Kahve ‘nizi yudumlarken hayat duracak, hiç bir şey düşünmeyip kendinizi serotonin denizinde yüzerken bulacaksınız. Ne icat etmek isterdiiiim? Bitmeyen kahve!  Afiyetler olsun.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen